Léto budiž pochváleno

Já jsem se na léto strašně těšila. Jednak je dlouho světlo, jednak to sluníčko, které mi dodává vitamín D. Tedy nejen mně, ale nám všem. A také přísun potřebné energie není na škodu. Mně se jí po zimě moc nedostává a tak děkuji právě slunečnímu bohu za vydatnou dávku. Znám opravdu jen málo lidí, které by léto nemilovali. Říkám jim zimní typy a ti dávají přednost sněhu. Tito jedinci by určitě pár měsíců v tropech spíše přetrpěli nebo propotili. Ale většina jsme za ten životadárný přísun energie vděční. Vždyť je přece dokázáno, že v zemích, kde je teplo, je méně depresí než v zemích studených. Aspoň jsem to někde četla. Ale hádat se s vámi nebudu. Já prostě za vitamínem D vyrážím ráda. A mám ho radši takto přirozeně než ve formě tablety. Také se mi zdá, že v těch horkých zemích mají lidé stále dobrou náladu, jsou veselejší než ti ze zemí opačných. 

Já si léto užívám u vody, v lese, na výletech… V zahradách dozrává ovoce, stromy jsou doslova obaleny květy, no prostě příroda je nádherná. Obrovská učebnice života a smrti. Uvedu příklad třeba na švestce. Strom se zazelená, objeví se první poupata, květy a pak už jen sladké plody. A hurá rychle sbírat. Kdo si nestihne dostatečně nasyslit zásoby, zemřou. Tedy ty plody. Je to stejné jako v životě, všechno má svůj čas. Strom vydá své ovoce zase až napřesrok.

Spolu se Sluncem nelze zapomenout na staré Egypťany, kdy Aton (sluneční koule) byl uctíván jako jediný Bůh, stvořitel a udržovatel života. Jeho prostředníkem na zemi byl Achnaton, který své představy o Slunci vyjádřil ve svém Chvalozpěvu na Slunce, jedno z nejpůsobivějších děl staroegyptského písemnictví. Sice se smrtí Achnatona toto monoteistické náboženství zaniklo, ale co naplat, snahy o obnovení tohoto kultu se objevují po celý čas lidské civilizace až dodnes.

Na léto se těší také děti. Nastávají totiž školní prázdniny, i když letos byly díky covidu hodně prodloužené. Historicky se toto volno dává do souvislosti s tím, že děti dříve musely pomáhat se sklizní obilí a tudíž nemohly chodit do školy. Ale ať už je to pravda nebo ne, v létě je volno a děti se mohou vyřádit do sytosti.

Letní slunovrat, tedy astronomické léto začalo letos 20. června. Poprvé od roku 1796 to není 21. 6., ale o den dřív. Podle meteorologů začne nejspíš deštěm (ano, tentokrát se strefili), ale stejně přijde. Znamená to nejdelší den a nejkratší noc v roce. A protože ani déšť nemůže trvat věčně, vystřídají ho určitě i ty dny slunečné, občas teploty přímo tropické.


Vraťme se zpět do minulosti. Víte, co to byly Letnice? Tak třeba Keltové slavili triumf boha Mabona, který se zrodil o zimním slunovratu, o jarní rovnodennosti porazil temnotu a teď neomezeně vládne. Keltové zapalovali posvátné hranice, aby se moc světla udržela i přes noc. Spouštěly z kopců hořící kola, aby napodobili Slunce a jeho pohyb na nebi. Například i staří Slované používali kruh jako jeden ze základních symbolů a představoval pravděpodobně právě Slunce, tedy světlo a teplo. A tak bych mohla pokračovat. Léto zkrátka přinášelo do života lidí radost a krásu, i když samozřejmě také spoustu práce. Probíhaly žně, kdy se sklízely hlavně obiloviny, ale i další plodiny. Byly to práce, při které se leckdo zapotil. Ale možná už vidina dožínek, oslavy úspěšného dokončení žní, je popoháněla vpřed.

No, to jsem se dostala trošku jinam. Chtěla jsem vyjádřit obyčejnou radost nad mým oblíbeným ročním obdobím a oklikou jsem sešla trochu z cesty. Zatím si koupání, procházek ani snídaně v trávě moc neužívám. Prší, prší jen se leje. No co, musím být trpělivá. Země vodu potřebuje a rostliny také. Já si mohu zatím užívat světla až do večerních hodin. A tento fakt mě blaží. Dívám se, jak kapky deště bubnují do oken, a čekám, až je to přestane bavit. Jako děti jsme obuly galoše a chodily loužemi. Už ani nevím, na co jsme si to tenkrát hrály.

A tak už zbývá jen závěr. Co třeba nějakou lidovou pranostiku? „Kdo léto proleží, zimu prochodí s žebráckou mošnou.“ Nebo „Bylo-li léto mokré, bude v příštím roce drahota.“ Takže dešti dost, prosím, ať se toto lidové rčení nenaplní.

Hezké léto! A co vy? Máte rádi léto?

 


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zvyk je železná košile

Přísloví, rčení a jiná přirovnání

O cestování jinak, aneb byla jsem v Keni