Cestování


Já žila v době, kdy se nemohlo svobodně cestovat, jednodušeji nemohlo se vůbec nikam. A tak jsme jezdili nejčastěji do Bulharska, kam se mohlo, a bylo tam teplo, hezcí kluci a moře! Ano, moře. To moře, které nás, čímž myslím národy uprostřed Evropy, tak fascinuje (promiňte, možná někoho ne, ale mne ano). Pak se také jezdilo do Rumunska, kde jsme velkoryse rozdávali punčocháče pokojským, protože tam je neměli a u nás jo. No a pak samozřejmě do Ruska, které tehdy ještě Rusko nebylo, ale byl to Sovětský svaz, tedy SSSR. Tam se jezdilo na Krym. No, dále pak Německo, to hodné, východní, se svým studeným mořem a pak Polsko (taky studené moře). Nesmím ovšem zapomenout na Maďarsko, které sice moře nemá, ale má Balaton, který byl pro nás též atraktivní… a pak v Maďarsku bylo úplně jiné zboží než u nás, tedy to západní…
Jako poslední možnost byla Jugoslávie (dnes neexistuje, rozpadla se po nesmyslné válce na Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Bosnu a Hercegovinu, Černou horu, atakdále), a to byl už pro nás napůl kapitalistický ráj. Vzpomínám si, jak jsme stály s kámoškou před hranicemi s Itálií a nějací kluci z Jugošky (kteří oproti nám díky Titovi do Itálie mohli) nám nosili přes hranice džínsy a my si je zkoušely tak dlouho, dokud nám nepadly. Takže kluci běhali přes hranice sem a tam asi pětkrát, než nám sedly, tedy než přinesli tu správnou velikost. Nojo, socialistický časy jsou už dávno a zaplaťpánbůh pryč, už nám nikdo neprohlíží kufry a moje štíhlá maminka si nemusí při návštěvě Drážďan omotávat kolem těla vysněnou záclonu… a tak ji propašovat až k nám domů a zavěsit na naše česká okna… Dneska stačí jen popřemýšlet, kam se letos vypravím na dovolenou, kam pojedu (poletím) přes víkend, a kam na lyže… koupím letenky, jízdenky, benzín, zabukuji (nebo taky ne) hotel a jedu. Ano, už jsem si zvykla. Ale stejně mne to občas fascinuje. Máš chuť na Sachra? Tím myslím samozřejmě dort Sacher. Tak v sobotu jedeme do Vídně. Vždyť je to za bukem. A co Paříž? Třikrát, čtyřikrát ročně, až se jí člověk nabaží, a už zase přemýšlí, kde ještě nebyl. Ano, Evropa je dnes opravdu malá, a tak člověk objevuje Ameriku severní i jižní, křižuje Asií a srovnává pláže v Thajsku i na Bali. A pak samozřejmě úplně jiné kultury, úplně jiné zvyky, úplně jiní lidé, úplně jiná náboženství, jídla, myšlení i přemýšlení, rostliny, zvířata… Ani to člověk za celý svůj život všechno nestihne.
No, prostě už to není vzácnost, to cestování. A na slony už nechodím do ZOO, ale zajedu si rovnou na safari někam do Afriky. Já vím, že se mnou někdo bude chtít polemizovat, že jako jó, cestovat můžeme skoro všude, ale potřebujeme k tomu peníze, peníze a zase peníze. Ale není tomu vždycky tak. Ti mladí už vědí, jak na to. A ta naše generace… ta už se také začíná orientovat. A určitě mi dají za pravdu všichni dříve narození, že je lepší jet i s cestovkou 55+ svobodně třeba do Španělska než žádat o devizový příslib (který stejně nedostanu) a pak se jet opalovat už po deváté na Zlaté Písky. I když proti nim vůbec nic nemám. A když budu mít chuť, pojedu tam i podesáté. Já bych spíš chtěla vyzdvihnout tu volbu, která je na cestování to nejhezčí. Jedu tam a tam, protože právě tam chci jet, vidět, poznat, navštívit…
A splnit si tak možná i svůj sen. Právě tolik cestovatelů 70+ jsem poznala. Plní si svoje sny, třeba i z dětství. Někteří jsou zklamaní, ale tak nějak svobodně… Jiní zase nadšení, a taky svobodně…
A proto, ať žije cestování. Jenom už kvůli tomu, kolik nových lidí člověk pozná, kolik nových zážitků ho obohatí… A proto vám přeji šťastnou cestu!
Máte to také tak?

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zvyk je železná košile

Přísloví, rčení a jiná přirovnání

O cestování jinak, aneb byla jsem v Keni